In de VS voeren enkele Republikeinse politici actief campagne voor de erkenning van Somaliland als onafhankelijke staat. Somaliland maakte zich in 1991 los van Somalië, maar heeft geen internationale erkenning als eigen staat. De Republikeinse belangstelling heeft onder meer te maken met Gaza: het wordt vaak vermeld als een mogelijke bestemming voor door Israël verjaagde Palestijnen.
Somaliland is een regio aan de noordkust van de Hoorn van Afrika dat enkele decennia onder Italiaans bestuur stond. Sinds de in 1991 uitgeroepen onafhankelijkheid is het een feitelijke staat met rond 4 miljoen inwoners. Vorig jaar was er beroering toen Ethiopië toenadering zocht om zo een uitweg op de oceaan te hebben. Het zei bereid te zijn Somaliland te erkennen in ruil voor havengebruik.
Havengebruik, daar zijn ook de VS op uit. In Washington en Tel Aviv wordt Somaliland immers beschouwd als een mogelijke pion in het terugdringen van Chinese invloed in de Hoorn van Afrika. In maart berichtte de Financial Times dat de VS in ruil voor erkenning een marinebasis zouden willen aanleggen in de buurt van de havenstad Berbera.
Enkele Republikeinse zwaargewichten dienden in juni het voorstel in om Somaliland officieel als onafhankelijke staat te erkennen. Tegelijk doken steeds meer meldingen op dat Israël in Somaliland een bestemming zag voor uit Gaza verdreven Palestijnen. VS-president Trump noemde het “een interessante kwestie”; daarop drong senator Ted Cruz aan op snelle erkenning met als argument dat Somaliland goede relaties nastreeft met Israël en de Abraham-akkoorden goed genegen is. Somalië zelf reageerde daarop dat die erkenning de labiele Hoorn van Afrika sterk zou destabiliseren.
In Hargeisa, de hoofdstad van Somaliland, houdt men de lippen stijf op elkaar. De stappen naar erkenning door de V S worden geapprecieerd, het is voor de regering een kwestie van tijd dat het land internationaal wordt erkend.
In Somaliland zelf wordt gevreesd dat de vestiging van uitgedreven Palestijnen het land zelf verder zou ontwrichten. De regering is de controle over een oostelijk deel kwijtgeraakt aan groepen die voor de hereniging van Somalië zijn. In de stad Las Anod kwamen eind 2022 bij de repressie van onlusten honderden mensen om het leven.
Er wordt vooral gevreesd dat de radicale islamistische al Shabab (tak van Al Qaeda) en IS Somalia daar gebruik van maken om hun inplanting te versterken. De voorbije jaren bleek dat de solidariteit onder de Somali’s met de Palestijnen zeer groot is. De gedwongen komst van Palestijnen zou koren op de molen van deze groepen zijn.

