Greep op media onderdeel van lange termijn strategie
Donald Trump voert meerdere blitzoffensieven tegelijk, met succes, want wie houdt hem tegen? Moeten we dan maar wachten op de verkiezingen van november om hem af te remmen? IJdele hoop, vrees ik, een fascistisch regime voorziet geen aflossing van de wacht . In de aanloop ervan zal het stemrecht worden ingeperkt, worden de gewapende armen tegen de “binnenlandse vijanden” versterkt, en worden critici monddood gemaakt. De overname van Warner Bros Discovery door Paramount Skydance maakt daar deel van uit.
Ellison
Trump en zijn garde leggen met die aankoop de hand op een imperium van media en vermaak. Want Paramount Skydance, dat is de clan Ellison met vader Larry (81) en zoon David (43). De familie is erg goed bevriend met Trump.
Larry Ellison, stichter en grote baas van Oracle, heeft een groot deel van zijn fortuin, rond 200 miljard dollar, niet te danken aan zijn ondernemersgenie. Hij heeft enkele belangrijke nieuwigheden, zoals cloud computing, gemist. Maar zijn goede connecties kwamen van pas om toch fortuin te maken Toen Trump de VS-tak van TikTok van de Chinezen wou afnemen, dacht hij direct aan Ellison. Die had in 2020 voor Trump’s verkiezingskas feestjes georganiseerd waar de gasten voor 250.000 dollar met Trump op de foto mochten.
TikTok is een van de talrijke media en vrije tijdskanalen in handen van die Ellsions. Met Warner Bros erbij hebben ze een grote brok van Hollywood, van de tv-wereld en van de media onder zich. Ze maken er geen geheim van dat ze dat ten dienste stellen van het Trumpisme. Geen wonder dat de president zelf bi jde overname van Warner Bros druk heeft uitgeoefend zodat Ellison het kon winnen van Netflix.
Trump eiste terloops van Netflix dat ze Susan Rice, ooit werkzaam bij president Obama,uit de raad van bestuur zetten, zo niet zou Netflix daar nare gevolgen van ondervinden.
Uitkleden
Met de aankoop is de clan Ellsion nu ook de baas de tv-zenders CBS en CNN. Trump wil al lang afrekenen met CNN dat hij als een vijand beschouwt, als een spreekbuis van zijn “binnenlandse vijanden”. David Ellsion zal doen wat van hem wordt verwacht,namelijk CNN vernietigen als relatief kwalitatief nieuwskanaal.
Hij zal dat doen zoals Jeff Bezos, die andere superrijke van Amazon, met de roemrijke Washington Post in korte tijd heeft gedaan. Hij kocht de krant in 2013 voor 250 miljoen dollar en beloofde grote investeringen. Na jarenlang betrokken te zijn geweest bij die krant, gooide hij in 2024 het roer om. Tegen de traditie in, mocht de WP geen steunverklaring publiceren voor een kandidaat-president, in dat geval voor de Democrate Kamala Harris. Een jaar geleden werd de rubriek opinies aangepakt: alleen nog thema’s rond individuele vrijheden en de vrije markt. Honderdduizenden lezers haakten af. Het bedrijf leed zwaar verlies, 100 miljoen dollar vorig jaar, maar er zijn dagen dat Bezos zoveel winst maakt.
Het is dus niet om financiële redenen dat vorige maand ineens 300 van de 800 redactieleden werden afgedankt. De WP, de krant van de Pentagon Papers en Watergate, is uitgekleed, een (gematigde) kritische stem wordt stilaan gesmoord. Bij CNN kunnen ze daar zien wat de zender te wachten staat.
Bij de zogenaamde ‘sociale media’ kan Trump naast TikTok van Ellsion ook rekenen op andere superrijken. Zuckerman van Meta die de radicaal-rechtse kaart heeft getrokken. Natuurlijk X van Elon %suk, recente uitgebreide onderzoeken tonen aan hoe de algoritmes van X hun gebruikers de reactionaire richting opsturen.
In de geldbeugel
Kritische stemmen het zwijgen opleggen doen hij en zijn omgeving ook met allerlei klachten. De zender CBS, nu opgekocht, heeft onlangs Trump 16 miljoen dollar ‘schadevergoeding’ moeten betalen omdat ze Kamala Harris in een interview te gunstig hadden gemonteerd.
Dat is klein bier als we zien hoe men Greenpeace het zwijgen wil opleggen met een rechterlijke uitspraak dat het 345 miljoen dollar schadevergoeding moet betalen aan Energy Transfer, de uitbater van een oliepijpleiding door Noord-Dakota. Greenpeace organiseerde tien jaar eerder protestacties omdat die leiding de rechten schendt van de Sioux. Energy Transfer vindt dat het daardoor zeer veel schade heeft geleden.
De media en de universiteiten moeten in Trumpiaanse ogen onschadelijk worden gemaakt. Ja, ook de universiteiten. Zoals in Texas waar Platos ‘Het banket’ onlangs taboe werd verklaard.
Zeer onlangs heeft het ministerie van Justitie de UCLA (Los Angeles) aangeklaagd voor schending van de rechten van joodse studenten. Het gaat om een breder offensief tegen alle universiteiten waar pro-Palestijnse activiteiten zijn gehouden. Het is een kleine stap naar het strafbaar maken van kritiek op Israël.
De vijand het zwijgen opleggen, zonder zich iets aan te trekken van enkele amendementen van de grondwet die de vrije meningsuiting waarborgen. Want Trump heeft straffeloosheid voor zijn daden en die van zijn handlangers tot regel gemaakt. Hij heeft het onomwonden gezegd in een gesprek met de New York Times: het enige waar ik mij door laat leiden, is “mijn eigen moraliteit, mijn eigen visie”. Die staan boven de wetten van de VS en boven internationale regels. Probeer me maar tegen te houden!
De electorale illusie
Grotere greep krijgen op media, entertainment en universiteiten maakt deel uit van de plannen om dit regime onomkeerbaar te maken. Er mag geen weg terug zijn. Ook niet via verkiezingen. Wie nog gelooft dat de verkiezingen in november, waarbij het Huis van Afgevaardigden en een deel van de Senaat worden vernieuwd, Trump een halt kunnen toeroepen, moet naar de feiten kijken.
Zoals dit recente bericht. De Washington Post en zender PBS brachten een werkdocument aan het licht waardoor de president buitengewone bevoegdheden zou hebben over deze ‘midterm’ verkiezingen om, zo luidt het, aldus buitenlandse beïnvloedingen te weren.
De jongste tijd zijn zowel Iran als China beticht van inmenging in de vorige verkiezingen. Daar is geen enkel bewijs voor, maar met dit soort beschuldigingen zou Trump een uitzonderingstoestand kunnen uitroepen en nationaal toezicht op de verkiezingen instellen. Trump zelf heeft ontkend dt hij plannen in die richtingheeft, al deed hij eerder een oproep aan de Republikeinse partij de verkiezingen”te nationaliseren”, dat is onder federale, dus zijn, controle te plaatsen. Hij deed ook in de staat Georgia stembussen van 2020 in beslag nemen omdat er volgens hem daar in 2020 met de stemmen is geknoeid, wat eerdere zorgvuldige onderzoeken tegenspraken. Het schept hoe dan ook een precedent.
Wettelijke bepalingen staan een “nationalisering” van de verkiezingen in de weg, de organisatie van die verkiezingen is een bevoegdheid van de staten. Aanhangers van Trump werpen op dat bij een buitenlandse dreiging wel zoiets mogelijk is krachtens de ‘National Emergencies Act’. Zo een dreiging is snel gevonden.
Vorige maand zei Trump ook dat hij eenzijdig regels kan opleggen voor het uitoefenen van het stemrecht door voorwaarden voor identificatie op te leggen. Hij broedt op plannen om stemmen per briefwisseling te beperken tot militairen en zieken en gehandicapten. Het zijn vooral Democraten die daar gebruik van maken. Volgens peilers hebben de Republikeinen groot voordeel bij lagere opkomst.
Blijven
Kritische stemmen het zwijgen opleggen, met wetten, boetes en desnoods geweld, verkiezingen manipuleren, het heeft allemaal hetzelfde doel: het regime blijvend installeren. Dat is waar Mussolini en Hitler een eeuw eerder ook snel voor zorgden, beletten dat een aflossing van de macht nog mogelijk is.
Trump heeft veel hinderpalen op zijn weg, hij heeft tot zijn scha ondervonden dat het Hooggerechtshof ook ontrouw kan zijn. Hij heeft evenwel zijn door dun en dik trouwe volgers en, vooral, hij heeft de gewapende armen om hem te dienen. Gewapende armen die schieten, zoals die van Ice de voorbije maanden al enkele keren deden, zoals anderen aan de lopende band bootjes kelderen, al schietend een staatshoofd ontvoeren en Iran bestoken.
Wie in de VS begaan is met democratische rechten en vrijheden, kan beter niet op de verkiezingen van november wachten,maar vliegensvlug het verweer organiseren. Het zal snel te laat zijn.

