Geopolitieke Ontwikkelingen
Mensenrechten

INTERNATIONALE POLITIEK

Regionale Conflicten
Economie

No Dolce Vita 1959-1979 | Uitpers %

No Dolce Vita 1959-1979

Simonetta Grgeggio – “Dolce Vita 1959-1979″. Stock, 416 blz. 21.50 €.

Om het Italië van Silvio Berlusconi te begrijpen, is enige kennis vereist van de voorgeschiedenis. Een voorgeschiedenis waarvan Berlusconi onder meer als lid van de samenzweerdersloge P2 ook al deel van uitmaakte. Dankzij de in Frankrijk wonende en in het Frans schrijvende Italiaanse schrijfster Simonetta Greggio kunnen we dat nu aan de hand van een roman, “Dolce Vita 1959-1979”.

Dolce Vita verwijst naar de film van Federico Fellini van 1959, een schets van het (lege) leven van onbezorgde feesten en sensualiteit, een tijd waarin Italië voor een grootse toekomst leek te staan. Die indruk leefde lang voort, de mysterieuze moord in 1962 op energiebaas Enrico Mattei zou pas later de nodige aandacht krijgen Francesco Rossi maakte daar een indrukwekkende film over. Het was de aanslag van december 1969 op de Piazza Fontana in Milaan (18 doden) die het begin inluidde van de “strategie van de spanning”, van de “loden jaren”, met de aanslag van augustus 1980 op het station van Bologna, 85 doden, als climax. De keuze voor 1979: de ontvoering van en moord op de christendemocratische leider Aldo Moro. Geen van deze zaken is totnogtoe opgehelderd!

Greggio vertelt de periode 1959-1979 aan de hand van een roman. Op het mooie eiland Ischia biecht prins Malo bij een priester over de intriges waaraan hij heeft deelgenomen. Tussendoor komen mode, muziek, film enzovoort Greggio’s fresco decoreren, maar de essentie is het verhaal over de verkrachting van de democratische instellingen, de intriges, samenzweringen en aanslagen om Italië een autoritaire richting in te sturen.

Een autoritair bewind, dat was de hoofdbedoeling van de in 1981 ontdekte loge P2 waarin generaals, chefs van de geheime diensten, bankiers en zakenlui – onder wie Berlusconi – samen zaten om onder meer de opmars van links te breken en een “sterk gezag” te installeren. Berlusconi heeft via die Loge een erg bruikbaar netwerk van contacten opgebouwd. Hij is een verlengstuk van de samenzweringen die Greggio via prins Malo beschrijft.

Greggio voert talrijke feiten aan, met bronvermelding, waarbij telkens de bedenking te maken is waarom dat allemaal zonder veel gevolg bleef. Veel van die medeplichtigen zitten nog altijd in machtsposities en het Vaticaan, eveneens betrokken bij de intriges, houdt alles achter gesloten deuren. Het boek brengt in een mengeling van historische feiten en fictie een spannend en vooral leerrijk relaas.

(Uitpers nr. 127, 12de jg., januari 2011)

U kunt dit boek via de link hieronder rechtstreeks bestellen bij:

en wie via Uitpers bestelt, helpt Uitpers!

De link:

http://www.groenewaterman.be/anne/index.dll?webpage=index.htm&inpartcode=1022151&refsource=uitpers

De eeuw van Afrika.

Het continent van de toekomst: over jonge dromen, nieuwe kansen en belangrijke uitdagingen. Stijn Vercruysse is VRT-journalist en geëngageerd Afrika-deskundige. Terwijl velen, net als ik,   denken dat de 21ste eeuw de eeuw van China zal worden, mikt hij op Afrika, wat meteen zijn optimisme toont. Hij begint met de Trans-Atlantische slavenhandel en komt daar op ... Lees verder

Hoe de wereld denkt. Een mondiale geschiedenis van de filosofie.

De Britse filosoof Julian Baggini (oprichter van ‘The Philosopher’s Magazine’ en auteur van meerdere boeken) schrijft in zijn eindconclusie: “Kunnen de historische waarden en filosofieën van een cultuur ons echt iets duidelijk maken over de snel veranderende wereld van nu? Kunnen we Confucius echt vinden in de straten van Qufu, of Aristoteles in de Atheense ... Lees verder

Taiwan. Het nieuwe geopolitieke brandpunt

Rien T. Segers is specialist in Oost-Azië, doceerde in China en publiceerde in 2023 ‘De lange Mars van Xi: Acht lessen over de Chinese dreiging’. In dit boek gaat hij ervan uit dat Xi zal proberen om Taiwan goedschiks of kwaadschiks in te lijven. Hopelijk trekt Xi conclusies uit de Russische inval in Oekraïne, die ... Lees verder