Het resultaat van de verkiezingen in Chili op zondag 16 november was precies wat ook was voorspeld, toch komt het aan als een erg koude douche.
Jeanette Jara, de kandidaat van links, haalde 26,7 % van de stemmen, minder dan de verhoopte 30 %, hoewel ze nummer één blijft.
Op twee komt de uiterst rechtse José Antonio Kast, met 24,5 %, meer dan verwacht.
Op drie wel een verrassing: Franco Parisi met zijn, ‘Partido de la Gente’, de ‘partij van het volk’, rechts populistisch, pleitend voor ‘gezond verstand’, met 19,5 %.
Op nummer vier pas Johannes Kaiser, de andere uiterst rechtse kandidaat, met 13,9 %.
En pas op vijf Evelyn Matthei, historisch rechts, met 12,5 %.
Zowel Kaiser als Matthei hebben hun steun al uitgesproken voor Kast in de tweede ronde, wat de kansen voor de linkse kandidaat erg klein maakt.
Het resultaat van de parlementsverkiezingen is nog niet helemaal gekend, maar alles wijst erop dat links een historische nederlaag boekt. De tijd van de democratische transitie met het consensusstreven lijkt voorbij te zijn.
Meer dan 50 jaar na de coup van Pinochet is dit een erg trieste dag voor Chili.
De tweede ronde van de verkiezingen vindt plaats op 14 december.
